Autor:
Mirjam Savioja

Tartu Ülikoolis peetakse teemanädalat „Naised teaduses“ ja arutletakse teadust kimbutavate sookollide üle

8. veebruaril kell 15 algab Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis vestlusring „Naised teaduses: kas sookoll kimbutab teadust?“, mida saab otseülekandena jälgida ka UTTV-s

Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson juhib arutelu, mille keskmes on sooküsimused teaduses. Osalevad geneetika kaasprofessor Hedvig Tamman, arheogenoomika professor Kristiina Tambets, Eesti ajaloo lektor Janet Laidla ning keskkonnatervishoiu professor ja kestliku arengu keskuse juhataja Hans Orru. 

Vestlusringile järgneb kuraator Ken Irdi juhitud tuur näitusel „Kunst või teadus“, mis käsitleb muu hulgas naiste rolli 19. sajandi teadusloos. Vestlusringis ja kuraatorituuril osalemine on tasuta. 

„Kui vaadata naiste osakaalu ja potentsiaali teaduses või ülikoolis just rahvusvahelises plaanis kogu 20. sajandi vältel, ei ole see tegelikult igal pool pidevalt suurenenud. Sellele infole tuginedes ei saa jääda minu arvates lootma, et olukord aja jooksul iseenesest paraneb,“ rääkis Eesti ajaloo lektor ja vestlusringis osaleja Janet Laidla. 

5.–11. veebruarini toimub teemanädala raames ka sotsiaalmeediakampaania, mille eesmärk on näidata naisteadlaste tegemisi ja saavutusi. Kampaania kutsub teadlasi üles lühidalt ja vabas vormis jagama, milliseid olulisi probleeme nende teadustöö lahendada aitab. Päeva „Naised teaduses“ kajastamisel saab sotsiaalmeediakanalites kasutada teemaviiteid #NaisedTeaduses ja #WomenInScience. 

Tartu Ülikooli meenepoest ja TÜ muuseumi Toompoest saab osta tunnuslogoga rinnamärke ning kiirematele jagatakse ka kleebiseid. 

Eestis on päeva „Naised teaduses“ Tartu Ülikooli ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) eestvedamisel peetud alates 2021. aastast. Kampaania eesmärk on rõhutada naiste ja tüdrukute rolli teaduses, murda soostereotüüpe ning julgustada naisi teadusega tegelema. Alates 2016. aastast antakse Eestis välja ka L´Oréali ja UNESCO „Naised teaduses“ stipendiumi. 

Image
Naised teaduses
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tiksu ja ülikooli inimesed ühisel rattasõidul

Talvine kestlikkuse infokiri paneb mõtlema, kuidas kujundada tulevikku vastutustundlikult

värvilised jooned

Järelvaadatav: konverents „Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?“

arutelu konverentsil Meie valik ja selle tagajärjed: 20 aastat Euroopa Liidus

Suvine kestlikkuse infokiri annab mõtteainet ühiskonda mõjutavate otsuste langetamiseks